Energia ze słońca, wiatru i wody
Polacy chcą, by rząd wspierał odnawialne źródła energii bardziej niż elektrownie węglowe czy jądrowe. Pięć razy mniej osób (14 proc.) chce wspierania energetyki jądrowej, a za postawieniem węgla na pierwszym miejscu opowiada się tylko 6 proc. - wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Badań Marketingowych Indicator.
Odnawialne źródła energii (OZE) to nieograniczony zapas energii ze słońca, wiatru czy wody.
– Stopniowo, powoli zwiększa się świadomość Polaków, że węgiel nie jest jedynym istotnym zasobem energii, ale że można ją pozyskiwać z innych źródeł i jest to bezpieczne, przyjazne i ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie. Badania pokazują, że Polacy wśród zalet OZE wymieniają głównie ochronę środowiska naturalnego (89 proc.), ograniczenie importu energii (84 proc.) oraz tworzenie nowych miejsc pracy (72 proc.). Zwracają też uwagę, że OZE sprzyja wykorzystaniu powszechnie dostępnych naturalnych źródeł energii, zamiast zużywać paliwa kopalne, z których Polska powinna oszczędnie korzystać – mówi dr Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Nadzieja w wietrze
Liderem wśród instalacji korzystających z OZE jest energetyka wiatrowa, której łączna moc zainstalowana przekracza już 4 100 MW....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta