Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pisząc testament, nie pomijaj poprzednich

14 września 2015 | Prawo | Marek Domagalski

Nie wystarczy napisać testament poprawnie, trzeba się w nim odnieść do wcześniejszych. Inaczej wola spadkodawcy może zostać źle zinterpretowana.

Marek Domagalski

Jeśli spadkodawca sporządził nowy testament, nie zaznaczając w nim, że poprzedni (czy poprzednie) odwołuje, ulegają odwołaniu tylko te ich postanowienia, których nie można pogodzić z nowym testamentem. A o tym decyduje już sąd.

Sąd ma obowiązek tak tłumaczyć testamenty, żeby zapewnić najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy. W praktyce ma w tym znaczną swobodę.

Różne rozporządzenia

Problem pokazuje najnowsza sprawa przed Sądem Najwyższym o stwierdzenie nabycia spadku po Marii D., która zostawiła dwa testamenty. Na podstawie testamentu notarialnego z 1984 r. nabyła cały spadek jej krewna Katarzyna K. Siostrzeniec dysponował drugim testamentem własnoręcznym z 1993...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10243

Wydanie: 10243

Spis treści
Zamów abonament