Mało kobiet w branży technologicznej
Jak wspierać kariery zawodowe pań w obszarze STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka).
Obecnie średnie zatrudnienie kobiet w przedsiębiorstwach technologicznych wynosi 25 proc., a w zarządach zasiada 27 proc. kobiet. W ciągu ostatnich pięciu lat udział kobiet pracujących w tego typu firmach wzrósł o 6 proc., a w zarządach tych firm o 11 proc. – to wnioski z najnowszego badania przeprowadzonego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Siemens.
– I choć w ostatnich pięciu latach zwiększyła się liczba pań w branży technologicznej, to wciąż nie wykorzystujemy olbrzymiego potencjału, jaki kobiety mogą i powinny wnosić do tej branży. Ich zaangażowanie i unikalna perspektywa tworzą szansę na nowy sposób rozwiązywania problemów współczesności – mówi dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
Z badań Europejskiej Agendy Cyfrowej wynika, że gdyby kobiety były reprezentowane w branży technologicznej tak samo jak mężczyźni, PKB Unii Europejskiej zwiększyłby się rocznie o około 9 mld euro. W firmach, które sprzyjają kobietom na stanowiskach kierowniczych, stopa zwrotu z kapitału własnego jest o 35 proc. wyższa, a ogólna stopa zwrotu dla akcjonariuszy o 34 proc. wyższa niż w innych porównywalnych organizacjach.
– Opierając się na własnym doświadczeniu zawodowym, mogę stanowczo potwierdzić, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta