Nie każda sprzedaż między spółkami z UE jest wewnątrzwspólnotową dostawą
Gdy towary są dostarczane nabywcy przez sprzedawcę z innego państwa Wspólnoty po wcześniejszym odesłaniu ich do podwykonawcy z tego samego kraju co kupujący w celu wykonania prac wykończeniowych, dochodzi do dostawy krajowej.
Tak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z 2 października 2014 r. w sprawie C-446/13 Fonderie 2A przeciwko Ministre de l'Économie et des Finances.
Włoskiej spółce odmówiono zwrotu
W powołanym wyroku TSUE rozpatrywał sprawę spółki Fonderie 2A, która w 2001 r. wyprodukowała we Włoszech części metalowe i sprzedała je na rzecz francuskiego kontrahenta – firmy Atral. Przy czym przed dostawą włoski sprzedawca wysłał te części do francuskiego podwykonawcy (Saunier-Plumaz), aby ten wykonał roboty lakiernicze, a potem odesłał gotowe wyroby do nabywcy. Fonderie 2A wystawiła na rzecz Atral fakturę na cenę sprzedaży uwzględniającą wartość robót wykończeniowych. Sama natomiast została obciążona przez podwykonawcę kosztami lakierowania na podstawie faktury zawierającej VAT, w związku z czym wystąpiła do francuskiego fiskusa o zwrot obciążającego ją podatku. Wniosek ten został jednak oddalony, gdyż zdaniem organu podatkowego w świetle francuskich przepisów wdrażających szóstą dyrektywę miejsce dostawy wyrobów metalowych znajdowało się we Francji i dlatego nie ma ona prawa do zwrotu podatku na mocy prawa wspólnotowego. Co więcej, oddalone zostały również kolejne skargi wniesione przez włoską spółkę do francuskiego sądu administracyjnego I instancji i sądu apelacyjnego.
Konieczne jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta