Jak rozliczyć odsetki od kredytu w wartości początkowej budynku
Składnik majątku nie może być do czasu wpisania go do ewidencji środków trwałych uznawany za środek trwały podatnika, a co za tym idzie, nie mogą być do niego stosowane przepisy dotyczące amortyzacji.
ABC sp. z o.o. wybudowała budynek biurowy, który przeznaczony jest wyłącznie na wynajem. Budowa budynku częściowo była finansowana z kredytu bankowego. Umowę najmu biurowca spółka ABC zawarła 6 listopada 2014 r. Przekazanie budynku najemcy do używania nastąpiło 11 grudnia 2014 r. Budynek ten spółka ABC wprowadziła do ewidencji środków trwałych 28 sierpnia 2015 r. Spółka ABC ujawniła zatem wtedy środek trwały. Czy wartość początkową budynku zwiększają odsetki od kredytu naliczone lub zapłacone do dnia przekazania do używani czy do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych, które w przypadku tego biurowca było późniejsze? – pyta czytelnik.
Ujawnienie składnika majątku w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wymaga ustalenia jego wartości początkowej. Okoliczność ujawnienia składników majątku trwałego w ewidencji nie zmienia zasad ich wyceny, a więc podstawą naliczania odpisów powinna być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta