Protokół kontroli jak decyzja
Zdaniem NSA korekta deklaracji, która w całości uwzględnia ujawnione w toku kontroli nieprawidłowości, powoduje, że zbędne jest wszczynanie postępowania podatkowego.
Aleksander Kliszewski
Nawet gdy w protokole kontroli podatkowej nie uwzględniono niektórych nieprawidłowości, np. wskutek uchybienia kontrolujących, to gdy podatnik złożył korektę deklaracji w całości uwzględniającą wykryte nieprawidłowości, co do zasady organ podatkowy nie może później naprawić błędów kontrolujących w drodze postępowania podatkowego. Taką tezę zaprezentował NSA w wyroku z 9 kwietnia 2015 r. (I FSK 279/14).
Limit dni w roku
Terminy, w jakich organy podatkowe muszą zakończyć kontrolę podatkową, są co do zasady bardzo krótkie. Przynajmniej z perspektywy tych organów.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać:
1) w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców – 12 dni roboczych;
2) w odniesieniu do małych przedsiębiorców – 18 dni roboczych;
3) w odniesieniu do średnich przedsiębiorców – 24 dni roboczych;
4) w odniesieniu do pozostałych przedsiębiorców – 48 dni roboczych.
Dlatego w praktyce zdarza się, że kontrolujący – nawet gdy mają podejrzenie wystąpienia nieprawidłowości u kontrolującego – nie ujmują ich w protokole kontroli. Istnieje ciche założenie, że nieprawidłowości te zostaną zbadane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta