Rolą pracodawcy nie jest resocjalizacja załogi
Popełnienie przez podwładnego przestępstwa uzasadnia rozwiązanie z nim umowy. Wykroczenie nie jest podstawą rozstania, chyba że ten czyn był jednocześnie ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych.
Ryszard Sadlik
Jedną z przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika jest popełnienie przez niego przestępstwa. Takie rozstanie nastąpi wtedy, gdy podwładny popełnił przestępstwo w czasie trwania angażu i uniemożliwia ono dalsze zatrudnianie go na dotychczasowym stanowisku. Ponadto przestępstwo musi być stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu lub być oczywiste. Tak stanowi art. 52 § 1 pkt 2 kodeksu pracy.
Wszystkie warunki
Pracodawca może natychmiast zwolnić pracownika za przestępstwo tylko wtedy, gdy łącznie zostaną spełnione podane warunki. Jeśli zabraknie choćby jednego z nich, a pracownik odwoła się do sądu, ten prawdopodobnie uzna rozwiązanie umowy za wadliwe.
Przestępstwo uzasadniające rozstanie bez wypowiedzenia musi być popełnione w czasie trwania umowy o pracę. Dlatego gdy pracownik dopuści się go, zanim podpisze angaż, nie ma podstaw do rozwiązania umowy z powodu tego czynu. I to nawet gdyby uniemożliwiało to zatrudnienie tej osoby na konkretnym stanowisku. Nie ma też znaczenia, kiedy pracodawca dowiedział się, że podwładny popełnił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta