Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rolą pracodawcy nie jest resocjalizacja załogi

09 lutego 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Popełnienie przez podwładnego przestępstwa uzasadnia rozwiązanie z nim umowy. Wykroczenie nie jest podstawą rozstania, chyba że ten czyn był jednocześnie ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych.

Ryszard Sadlik

Jedną z przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika jest popełnienie przez niego przestępstwa. Takie rozstanie nastąpi wtedy, gdy podwładny popełnił przestępstwo w czasie trwania angażu i uniemożliwia ono dalsze zatrudnianie go na dotychczasowym stanowisku. Ponadto przestępstwo musi być stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu lub być oczywiste. Tak stanowi art. 52 § 1 pkt 2 kodeksu pracy.

Wszystkie warunki

Pracodawca może natychmiast zwolnić pracownika za przestępstwo tylko wtedy, gdy łącznie zostaną spełnione podane warunki. Jeśli zabraknie choćby jednego z nich, a pracownik odwoła się do sądu, ten prawdopodobnie uzna rozwiązanie umowy za wadliwe.

Przestępstwo uzasadniające rozstanie bez wypowiedzenia musi być popełnione w czasie trwania umowy o pracę. Dlatego gdy pracownik dopuści się go, zanim podpisze angaż, nie ma podstaw do rozwiązania umowy z powodu tego czynu. I to nawet gdyby uniemożliwiało to zatrudnienie tej osoby na konkretnym stanowisku. Nie ma też znaczenia, kiedy pracodawca dowiedział się, że podwładny popełnił...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10365

Wydanie: 10365

Spis treści
Zamów abonament