Obniżka pensji za porozumieniem to nie dyskryminacja
Zawarcie porozumienia zmieniającego warunki pracy i płacy nie narusza równego traktowania w zatrudnieniu, jeżeli pracownik skutecznie nie uchylił się od skutków prawnych zgody na obniżenie wynagrodzenia. Nie wskazał też, że wskutek przyjęcia tego porozumienia był dyskryminowany lub nierówno wynagradzany w porównaniu z innymi pracownikami znajdującymi się w takiej samej lub podobnej pozycji prawnej.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 18 grudnia 2014 r. (III PK 46/14).
Stan faktyczny
Starostwo powiatowe zatrudniało pracownika na czas nieokreślony. W porozumieniu zmieniającym umowę zmodyfikowano mu stanowisko i zmniejszono wynagrodzenie. Na nowym stanowisku do obowiązków pracownika należało m.in. sporządzanie i weryfikowanie wniosków o dofinansowanie. Ponieważ wadliwie sporządził taki wniosek, pracodawca rozwiązał z nim umowę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
Podwładny odwołał się od rozwiązania umowy w trybie dyscyplinarnym, zarzucając dyskryminację. Domagał się przywrócenia do pracy oraz odszkodowania za złamanie zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta