Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolno faworyzować odbiorców, gdy płacą podatki

09 lutego 2016 | Administracja | Aleksandra Tarka

Gmina mogła uzależnić przyznanie dopłaty do usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę w zależności od tego, czy mieszkańcy są zameldowani i rozliczają się w lokalnym urzędzie skarbowym.

Czego dotyczył spór

Rada gminy podjęła uchwałę, w której ustaliła dopłatę do usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę dla grupy taryfowej gospodarstwa domowe i jednostki użyteczności publicznej. Chodziło o właścicieli i zarządców budynków posiadających stałe zameldowanie na terenie gminy lub tymczasowe zameldowanie i rozliczających podatek od dochodów osób fizycznych w lokalnym urzędzie skarbowym.

Uchwała wzbudziła wątpliwości wojewody, który zażądał jej unieważnienia z powodu niezgodności  z art. 24 ust. 6 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków  oraz art. 32 Konstytucji RP.

W skardze do sądu administracyjnego organ nadzoru wyjaśnił, że różnicując odbiorców wody ze względu na zameldowanie i rozliczanie podatku dochodowego w urzędzie skarbowym rada naruszyła konstytucyjną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10365

Wydanie: 10365

Spis treści
Zamów abonament