Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy mieszkańcy mogą decydować o sprawach gminy

09 lutego 2016 | Administracja | Natalia Chyb
Natalia Chyb
, prawnik w FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz
źródło: materiały prasowe
Natalia Chyb
, prawnik w FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz

Referendum lokalne w większości przypadków ogranicza się do cofnięcia organom gminy udzielonego im w wyborach mandatu do rządzenia.

Natalia Chyb , prawnik w FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz

Referendum lokalne stanowi główne narzędzie demokracji bezpośredniej samorządu terytorialnego. Otwarty katalog spraw, które mogą zostać poddane pod głosowanie, przyznana mieszkańcom gminy inicjatywa referendalna oraz dosyć prosta procedura przeprowadzania referendum mogłyby skłaniać do wniosku, że stanowi ono skuteczne narzędzie bezpośredniego wpływu mieszkańców na sprawy gminy. Okazuje się jednak, że z powodów zarówno faktycznych, jak i prawnych instytucja referendum lokalnego pełni marginalną rolę w procesie zarządzania sprawami wspólnot gminnych.

W jakich sprawach

Przedmiotem referendum gminnego może być odwołanie rady gminy lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta), samoopodatkowanie się mieszkańców na cele publiczne mieszczące się w zakresie zadań i kompetencji organów gminy, sposób rozstrzygania sprawy dotyczącej wspólnoty mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej gminy, jak również inne istotne sprawy dotyczące społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących daną wspólnotę. Większość przeprowadzanych w Polsce referendów lokalnych dotyczy odwołania organów gminy i, niestety, w wielu przypadkach stanowią one narzędzie walki politycznej, a nawet wstęp do kampanii wyborczej.

Z raportu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10365

Wydanie: 10365

Spis treści
Zamów abonament