Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Granice kosztowne dla biznesu

09 lutego 2016 | Ekonomia
Inne kraje unii są głównym odbiorcą polskiego eksportu
źródło: Rzeczpospolita
Inne kraje unii są głównym odbiorcą polskiego eksportu

Kilka miliardów euro może stracić Polska na rozpadzie strefy Schengen. I to pod warunkiem że odbyłby się on sprawnie.

Anna słojewska z Brukseli

– Likwidacja strefy Schengen byłaby gospodarczym błędem – oznajmił unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici. Ten obszar bez kontroli granicznych znalazł się w ostatnich miesiącach pod ogromną presją z powodu niekończącej się fali imigrantów, którzy płyną do Europy z Turcji przez Grecję, a następnie podróżują dalej na północ, głównie do Niemiec.

Już sześć państw strefy Schengen wprowadziło kontrole na granicach, choć na razie są to tylko wybrane odcinki, a sprawdzanie ludzi i towarów nie ma charakteru systemowego. Dzieje się tak na granicach Niemiec z Austrią i z Danią, Austrii ze Słowenią, Danii ze Szwecją oraz w norweskich portach.

Zgodnie z prawem wprowadzone za zgodą Komisji Europejskiej kontrole nie mogą trwać dłużej niż trzy miesiące, co w większość wspomnianych miejsc oznacza konieczność ich zniesienia już w tym miesiącu. Ponieważ jednak nie widać końca kryzysu uchodźczego, to Bruksela ma przygotować podstawę prawną dającą możliwość zachowania kontroli przez znacznie dłuższy okres.

Wszystko to ma zapobiec kompletnej likwidacji obszaru wolnego podróżowania i przewożenia towarów. Ale ryzyko nie jest zupełnie wykluczone, co sprawia, że przedsiębiorstwa zastanawiają się nad możliwymi kosztami.

Ogromna strata PKB

Według niemieckiego stowarzyszenia izb handlowych i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10365

Wydanie: 10365

Spis treści
Zamów abonament