Za dwa tygodnie początek zmian
Od 22 lutego br. zacznie obowiązywać nowelizacja kodeksu pracy i zmienione nią reguły zatrudniania na czas określony. W pewnym zakresie wpływają one również na istniejące już stosunki pracy.
Dotychczas kodeks pracy ograniczał czas zatrudnienia pracownika na czas określony wyłącznie od strony liczby kolejno zawieranych umów – trzecia tego typu umowa z mocy prawa była umową na czas nieokreślony. Od 22 lutego 2016 r. dopiero czwarta umowa stanie się bezterminowa. Jednocześnie wprowadzono ograniczenie łącznego okresu zatrudnienia na umowach terminowych do 33 miesięcy. Łącznie więc z angażem na okres próbny, który może poprzedzić m.in. umowę na czas określony, będzie można zatrudnić pracownika na umowie (umowach) terminowych maksymalnie na trzy lata.
Utrzymano przy tym zasadę, że przedłużenie czasu trwania umowy jest równoznaczne z zawarciem kolejnej umowy na czas określony. Datę początkową umowy wyznacza w tym przypadku dzień, w którym pierwotnie umowa miała się rozwiązać.
Wyjątki od reguły
Tak jak dotychczas ograniczenia w zawieraniu kolejnych umów terminowych nie obejmą umów w celu zastępstwa pracownika.
Ograniczeń nie będzie również w przypadku zatrudniania przy pracach sezonowych oraz dorywczych. Usunięto natomiast możliwość zawierania bez limitów umów o pracę na zadania realizowane cyklicznie.
W związku z usunięciem z katalogu rodzaju umów o pracę umowy na czas wykonywania określonej pracy k.p. dopuszczać będzie zawieranie bez ograniczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta