Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Udział w wydaniu zaskarżonej decyzji powoduje wyłączenie pracownika

09 lutego 2016 | Administracja | Anna Puszkarska
Anna Puszkarska
, radca prawny
źródło: materiały prasowe
Anna Puszkarska
, radca prawny

Pracownik organu administracji, który uczestniczył w wydaniu zaskarżonej decyzji, podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu. Dotyczy to także sytuacji, gdy strona złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Problem

Strona niezadowolona z decyzji prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zwróciła się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Czy sprawę może ponownie badać ta sama osoba, która wydała zaskarżoną decyzję?

Co mówią przepisy

Zgodnie z art. 24 § 1 pkt 5 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) pracownik organu administracji publicznej podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawie, w której brał udział w wydaniu zaskarżonej decyzji.

W myśl art. 127 § 3 k.p.a. od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze nie służy odwołanie. Strona niezadowolona z decyzji może jednak zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Do tego wniosku stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące odwołań od decyzji.

Definicja pojęcia „minister" zawarta jest w art. 5 § 2 pkt 4 k.p.a. Przez ministra należy rozumieć: prezesa i wiceprezesa Rady Ministrów pełniących funkcję ministra kierującego określonym działem administracji rządowej, ministrów kierujących określonym działem administracji rządowej, przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów, kierowników centralnych urzędów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10365

Wydanie: 10365

Spis treści
Zamów abonament