Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamawiający nie zawsze może stawiać warunki

09 lutego 2016 | Administracja | Katarzyna Borowska
Katarzyna Borowska, 
radca prawny
źródło: materiały prasowe
Katarzyna Borowska, 
radca prawny

To wykonawca wybiera formę zabezpieczenia umowy. I zazwyczaj nie potrzebuje, 
by zamawiający zaakceptował jego wybór.

Sprawy, które trafiają do Krajowej Izby Odwoławczej i sądów, dotyczą często gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej. Są one wykorzystywane w praktyce nie tylko jako wadium, ale także jako zabezpieczenie należytego wykonania umowy.

Podstawą ustawa

Ustalając, czy zamówienie jest właściwie zabezpieczone, zamawiający musi wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim nie ma on możliwości stawiania warunków co do określonej formy zabezpieczenia wykonania umowy. Wybór należy do wykonawców. I wynika to wprost z przepisów – zwróciła uwagę Krajowa Izba Odwoławcza – m.in. w uchwale z 22 lipca 2011 roku (KIO/KU 54/11). Podkreśliła w niej, że ani postanowienia specyfikacji istotnych warunków zamówienia (siwz) ani wyjaśnienia do niej nie mogą zmieniać bezwzględnie obowiązujących norm, m.in. tych wyrażonych w art. 148 ust. 1 ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej pzp). Zgodnie z tym przepisem zabezpieczenie może być wnoszone według wyboru wykonawcy: w pieniądzu, poręczeniach bankowych lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-rozliczeniowych, gwarancjach bankowych, gwarancjach ubezpieczeniowych, poręczeniach udzielanych przez podmioty wskazane w ustawie o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zgody zamawiającego wymaga wniesienie zabezpieczenia w innych formach:

- w wekslach z poręczeniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10365

Wydanie: 10365

Spis treści
Zamów abonament