Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko pięć lat na korektę podatku

09 lutego 2016 | Administracja | Monika Pogroszewska
Jacek 
Matarewicz, doradca podatkowy 
w Kancelarii Ożóg Tomczykowski
źródło: materiały prasowe
Jacek 
Matarewicz, doradca podatkowy 
w Kancelarii Ożóg Tomczykowski

Gmina nie odzyska VAT od sali gimnastycznej, którą wybudowała w 2010 r. i oddała w użytkowanie publicznemu gimnazjum.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 19 stycznia 2016 r. (ITPP1/4512-997/15/DM) określił warunki korekty na podstawie art. 91 ustawy o VAT.

Gmina, która wystąpiła o interpretację, wybudowała w 2010 r. szkolną salę gimnastyczną o wartości ponad 15 tys. zł. Poniosła wiele wydatków, udokumentowanych wystawionymi na nią fakturami VAT, jednak nie odliczyła podatku. Po oddaniu sali do użytkowania gmina nieodpłatnie udostępniła ją swojej jednostce budżetowej – publicznemu gimnazjum. Szkoła zarządzała salą we własnym imieniu i na własny rachunek. Gmina zdecydowała jednak, że od 2016 r. sama będzie udostępniała salę na cele komercyjne. Zapytała, czy w związku z odpłatnym udostępnieniem sali gimnastycznej będzie miała prawo do korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ustawy o VAT. Jej zdaniem tak, gdyż zmieniło się przeznaczenie obiektu.

Dyrektor izby skarbowej uznał stanowisko gminy za nieprawidłowe. Wskazał, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 r. (C- 276/14) gminne jednostki budżetowe nie mogą być uznane za podatników podatku od wartości dodanej. Nie mają odrębności podatkowej na gruncie przepisów dotyczących VAT, a więc wszelkie czynności przez nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10365

Wydanie: 10365

Spis treści
Zamów abonament