Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kandydat do służby cywilnej korzysta z pełni praw publicznych

09 lutego 2016 | Administracja

W służbie cywilnej nie można zatrudnić osoby, w stosunku do której prawomocnie orzeczono środek karny w postaci pozbawienia praw publicznych. Zastosowanie takiego środka w czasie trwania stosunku pracy powoduje ustanie zatrudnienia.

Osoba ubiegająca się o zatrudnienie w służbie cywilnej, przystępując do naboru, zamiast wymaganego oświadczenia o korzystaniu z pełni praw publicznych złożyła oświadczenie, że korzysta z pełni praw obywatelskich. Czy można przyjąć, że prawa obywatelskie są tożsame z prawami publicznymi?

Nie.

W art. 4 pkt 2 ustawy o służbie cywilnej (dalej u.s.c.) przewidziano, że w służbie cywilnej może być zatrudniona tylko osoba, która korzysta z pełni praw publicznych. W przepisie tym ustawodawca odwołał się do środka karnego polegającego na pozbawieniu praw publicznych, który może być orzeczony zgodnie z art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10365

Wydanie: 10365

Spis treści
Zamów abonament