Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto otrzyma trzynastkę i w jakiej wysokości

09 lutego 2016 | Administracja | Małgorzata Jankowska
Członkowie korpusu służby cywilnej nabywają prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego
autor zdjęcia: Łukasz Solski
źródło: Fotorzepa
Członkowie korpusu służby cywilnej nabywają prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego

Prawo do trzynastej pensji może uzyskać osoba, która nie przepracowała nawet jednego dnia w roku, za który jest ona przyznawana. Najczęściej są to rodzice korzystający z urlopów związanych z opieką nad dzieckiem.

Członkowie korpusu służby cywilnej do końca pierwszego kwartału otrzymują dodatkowe wynagrodzenie. Jest to nagroda za przepracowanie w danym urzędzie wymaganego czasu w roku poprzednim. Zasady jego przyznawania określa ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu).

Na podobnych zasadach jak członkowie korpusu sc prawo do tej gratyfikacji nabywają inni pracownicy sfery budżetowej. Co należy rozumieć pod tym pojęciem, wynika z art. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu. Ustawa wymienia też dwie grupy zatrudnionych w szeroko rozumianej budżetówce, do których jej przepisów się nie stosuje. Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla tych osób wynika bowiem z odrębnych przepisów regulujących treść poszczególnych stosunków służbowych (patrz ramka).

Liczenie stażu zakładowego

Członkowie korpusu służby cywilnej nabywają prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Jeśli nie przepracowali tego okresu w całości, mogą nabyć prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do czasu przepracowanego, pod warunkiem jednak że okres ten wynosi co najmniej sześć miesięcy.

Przez okres przepracowany, zdaniem Sądu Najwyższego (uchwała z 7 lipca 2011 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10365

Wydanie: 10365

Spis treści
Zamów abonament