Jak uzupełnić braki w zespole
Obowiązków nieobecnego pracownika nie wolno cedować na pozostałych zatrudnionych z pominięciem rodzaju pracy, kwalifikacji, charakteru oraz zagrożeń występujących na stanowisku.
Pełna obsada stanowisk to niezbędny warunek prawidłowej organizacji pracy. Nagła nieobecność pracownika szczególnie destabilizuje realizację planów pracodawcy i wymaga szybkiego zastępstwa. Sposobów na uporanie się z tym problemem jest sporo, ale nawet nadzwyczajne okoliczności nie usprawiedliwiają dowolnego postępowania.
Rozdział zadań
Choć pracownika nie ma, jego obowiązki muszą być wykonane. W typowych sytuacjach pracę osoby nieobecnej można rozdzielić między zatrudnionych, którzy pozostają w firmie w dyspozycji pracodawcy.
Wolno to zrobić, pamiętając jednak o kilku podstawowych zasadach. W pierwszej kolejności zatrudnieni będący w dyspozycji pracodawcy co do zasady nie czekają na pracę w formie przestoju, ale mają przydzielone konkretne zadania do realizacji w zakresie uzgodnionego wymiaru czasu pracy. Istotnie ogranicza to pracodawcę, gdyby chciał „dociążyć" obecnych dodatkowymi obowiązkami.
Nie można wykluczyć, że dotychczasowy przydział zadań pracowników pozwoli im bez trudu w tzw. normalnym czasie pracy poradzić sobie z czynnościami nieobecnej osoby (osób). Jednak najczęściej dołożenie obowiązków wiąże się z pracą nadliczbową. Tu zaś obowiązują limity nadgodzin oraz konieczność zapewnienia zatrudnionym odpoczynku dobowego i tygodniowego. Należy też pamiętać o właściwej rekompensacie dodatkowej pracy, jeżeli wiąże się ona z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta