Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uzupełnić braki w zespole

09 lutego 2016 | Dobra Firma | Sebastian Kryczka

Obowiązków nieobecnego pracownika nie wolno cedować 
na pozostałych zatrudnionych z pominięciem rodzaju pracy, kwalifikacji, charakteru oraz zagrożeń występujących na stanowisku.

Pełna obsada stanowisk to niezbędny warunek prawidłowej organizacji pracy. Nagła nieobecność pracownika szczególnie destabilizuje realizację planów pracodawcy i wymaga szybkiego zastępstwa. Sposobów na uporanie się z tym problemem jest sporo, ale nawet nadzwyczajne okoliczności nie usprawiedliwiają dowolnego postępowania.

Rozdział zadań

Choć pracownika nie ma, jego obowiązki muszą być wykonane. W typowych sytuacjach pracę osoby nieobecnej można rozdzielić między zatrudnionych, którzy pozostają w firmie w dyspozycji pracodawcy.

Wolno to zrobić, pamiętając jednak o kilku podstawowych zasadach. W pierwszej kolejności zatrudnieni będący w dyspozycji pracodawcy co do zasady nie czekają na pracę w formie przestoju, ale mają przydzielone konkretne zadania do realizacji w zakresie uzgodnionego wymiaru czasu pracy. Istotnie ogranicza to pracodawcę, gdyby chciał „dociążyć" obecnych dodatkowymi obowiązkami.

Nie można wykluczyć, że dotychczasowy przydział zadań pracowników pozwoli im bez trudu w tzw. normalnym czasie pracy poradzić sobie z czynnościami nieobecnej osoby (osób). Jednak najczęściej dołożenie obowiązków wiąże się z pracą nadliczbową. Tu zaś obowiązują limity nadgodzin oraz konieczność zapewnienia zatrudnionym odpoczynku dobowego i tygodniowego. Należy też pamiętać o właściwej rekompensacie dodatkowej pracy, jeżeli wiąże się ona z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10365

Wydanie: 10365

Spis treści
Zamów abonament