Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europejska agenda podatkowa

09 lutego 2016 | Ekonomia
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa

Kryzys sprawił, że polityka podatkowa stała się ważnym nowym elementem europejskiej legislacji – pisze europosłanka PO, była komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej.

Danuta Hübner

W kontekście przedłużającego się kryzysu gospodarczego, wysokiego zadłużenia i potrzeby konsolidacji budżetowej w państwach członkowskich Unii Europejskiej polityka podatkowa stała się ważnym nowym elementem europejskiej legislacji. Wzrosła również polityczna wrażliwość na nadużycia podatkowe oraz unikanie opodatkowania przez przedsiębiorstwa, szczególnie wielkie korporacje transnarodowe.

Obiektem zainteresowania europejskich instytucji stał się w pierwszej kolejności podatek od dochodów przedsiębiorstw. Bezpośrednim pretekstem, który radykalnie wzmocnił wolę polityczną poszukiwania rozwiązań na poziomie europejskim, było ujawnienie nadużyć podatkowych w niektórych państwach członkowskich, związanych z mechanizmem interpretacji podatkowej dla transnarodowych korporacji.

Gdzie są rozbieżności

W sferze podatków bezpośrednich nie istnieje europejska polityka podatkowa, a wszelkie rozwiązania na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10365

Wydanie: 10365

Spis treści
Zamów abonament