Miliardy na cięcie CO2
Największym wyzwaniem jest dostosowanie do zmieniających się norm.
Aneta Wieczerzak-Krusińska
Prawie 240 mld zł ma kosztować zredukowanie o 30 proc. do 2030 r. emisji CO2 wytwarzanego przez polską energetykę. Koszt wzrósłby do 395 mld zł, gdyby założyć 50-proc. redukcję – wskazuje Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie (TGPE) w prezentacji, do której dotarliśmy.
Tylko część tych wydatków spadłaby na energetyczne czy ciepłownicze spółki. Bo szacunki uwzględniają znaczny wzrost nakładów na odnawialne źródła, w które inwestują też prywatni przedsiębiorcy oraz instytucje finansowe
Prawdopodobieństwo realizacji scenariusza z prawie 400-mld wydatkami jest nikłe, zważywszy na nastawienie naszego rządu, a także samych spółek do radykalnej transformacji sektora w tak krótkim czasie. Należy zatem brać pod uwagę raczej najniższe pułapy.
Ale i w tym przypadku eksperci zgłaszają zastrzeżenia. Joanna Maćkowiak-Pandera, szefowa Forum Analiz Energetycznych, twierdzi, że koszty te są oszacowane według niejasnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta