Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wypożyczalnie sprzętu sportowego naruszają przepisy

18 maja 2016 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak
źródło: materiały prasowe

O wynikach kontroli przetwarzania danych osobowych przez firmy prywatne oraz gminne ośrodki sportu 
i rekreacji m.in. w związku z wypożyczaniem sprzętu sportowego, a także o rekomendacjach w tym zakresie informuje 
dr Edyta Bielak-Jomaa, generalny inspektor ochrony danych osobowych (GIODO), w rozmowie z Michałem Kołtuniakiem.

Rz: W ubiegłym roku kierowana przez panią instytucja przeprowadziła kontrolę sektorową w podmiotach zajmujących się m.in. wypożyczaniem sprzętu sportowego. Jak najkrócej można scharakteryzować jej wyniki?

Edyta Bielak-Jomaa: Kontrola GIODO objęła 12 podmiotów – będących w gestii zarówno jednostek samorządu terytorialnego (np. gminne czy miejskie ośrodki sportu i rekreacji), jak i prywatnych przedsiębiorców – świadczących usługi wypożyczania różnego rodzaju sprzętu, w tym sportowego. Celem inspekcji było zbadanie zgodności przetwarzania danych osobowych klientów z przepisami o ochronie danych osobowych, a zwłaszcza ustalenie, czy w kontrolowanych jednostkach są zatrzymywane, skanowane lub w inny sposób kopiowane dowody tożsamości bądź inne dokumenty osób wypożyczających sprzęt.

Na podstawie dokonanych ustaleń należy stwierdzić, że skontrolowane podmioty wywiązywały się z większości obowiązków nałożonych przepisami. Poprzez odpowiednie zapisy regulaminu spełniały tzw. obowiązek informacyjny, chociaż inspektorzy GIODO wykryli pewne uchybienia w tym zakresie. Kontrola wykazała też, że zgodnie z nakazem wynikającym z art. 40 ustawy o ochronie danych osobowych dane osób dokonujących wypożyczeń były przetwarzane w zbiorach danych osobowych klientów, które zostały zgłoszone do rejestracji GIODO, bądź ze względu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10448

Wydanie: 10448

Spis treści
Zamów abonament