Analiza porównawcza będzie najważniejszym elementem dokumentacji
Już w 2017 r., gdy wejdą w życie nowe regulacje dotyczące cen transferowych, analiza benchmarkingowa stanie się jednym z podstawowych narzędzi, którym w tym obszarze będą się posługiwać zarówno przedsiębiorcy, jak i organy podatkowe.
W 2017 r. nastąpi duża zmiana w przepisach dotyczących dokumentacji transakcji przeprowadzanych z podmiotami powiązanymi. Nowe regulacje wprowadzają obowiązek sporządzania dokumentacji na trzech poziomach:
- lokalnym (tzw. Local file),
- grupowym (tzw. Master file) oraz
- międzynarodowym (tzw. Country-by-Country Reporting).
Obowiązek sporządzania dokumentacji na poziomie lokalnym co do zasady będą mieli podatnicy, których przychody lub koszty wynikające z ksiąg rachunkowych przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość w polskich złotych 2 mln euro. Będzie to dokumentacja zbliżona do dokumentacji przygotowywanych obecnie.
Jednym z nowych elementów dokumentacji będzie natomiast analiza porównawcza (benchmarking study), której sens sprowadza się do porównania danych o transakcjach z podmiotami powiązanymi i danych dotyczących podmiotów niezależnych ze wskazaniem źródła tych danych. Musi się tu także znaleźć informacja o ewentualnych korektach wyniku analizy porównawczej, związanych z różnicami w opisie przebiegu transakcji podatnika oraz podmiotów niezależnych wraz z określeniem, której strony dotyczy korekta.
Analiza danych podmiotów niezależnych (analiza danych porównawczych) ma dotyczyć podatników osiągających przychody lub koszty powyżej 10 mln euro w roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta