Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Analiza porównawcza będzie najważniejszym elementem dokumentacji

18 maja 2016 | Ekspert księgowego
Remigiusz 
Fijak
źródło: materiały prasowe
Remigiusz 
Fijak

Już w 2017 r., gdy wejdą w życie nowe regulacje dotyczące cen transferowych, analiza benchmarkingowa stanie się jednym z podstawowych narzędzi, którym 
w tym obszarze będą się posługiwać zarówno przedsiębiorcy, jak i organy podatkowe.

W 2017 r. nastąpi duża zmiana w przepisach dotyczących dokumentacji transakcji przeprowadzanych z podmiotami powiązanymi. Nowe regulacje wprowadzają obowiązek sporządzania dokumentacji na trzech poziomach:

- lokalnym (tzw. Local file),

- grupowym (tzw. Master file) oraz

- międzynarodowym (tzw. Country-by-Country Reporting).

Obowiązek sporządzania dokumentacji na poziomie lokalnym co do zasady będą mieli podatnicy, których przychody lub koszty wynikające z ksiąg rachunkowych przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość w polskich złotych 2 mln euro. Będzie to dokumentacja zbliżona do dokumentacji przygotowywanych obecnie.

Jednym z nowych elementów dokumentacji będzie natomiast analiza porównawcza (benchmarking study), której sens sprowadza się do porównania danych o transakcjach z podmiotami powiązanymi i danych dotyczących podmiotów niezależnych ze wskazaniem źródła tych danych. Musi się tu także znaleźć informacja o ewentualnych korektach wyniku analizy porównawczej, związanych z różnicami w opisie przebiegu transakcji podatnika oraz podmiotów niezależnych wraz z określeniem, której strony dotyczy korekta.

Analiza danych podmiotów niezależnych (analiza danych porównawczych) ma dotyczyć podatników osiągających przychody lub koszty powyżej 10 mln euro w roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10448

Wydanie: 10448

Spis treści
Zamów abonament