Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wolno odmówić podpisania sprawozdania finansowego

18 maja 2016 | Ekspert księgowego | Agnieszka Łukasiewicz
Marcin Krupa, biegły rewident, menedżer w departamencie rewizji finansowej BDO
źródło: materiały prasowe
Marcin Krupa, biegły rewident, menedżer w departamencie rewizji finansowej BDO

Marcin Krupa biegły rewident, menedżer w departamencie rewizji finansowej BDO| Księgowy może się nie zgodzić na złożenie podpisu pod bilansem i rachunkiem zysków i strat. Konieczne 
jest jednak w takim przypadku poinformowanie czytelnika sprawozdania, jaki był powód takiego postępowania – mówi Marcin Krupa.

Rz: Kto powinien złożyć podpis pod rocznym sprawozdaniem finansowym?

Marcin Krupa: Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) wymaga, aby każde sprawozdanie finansowe było podpisane przez osobę sporządzającą je oraz przez kierownika jednostki. Zgodnie z art. 52 ust. 2 uor sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, oraz kierownik jednostki. Jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, to sprawozdanie powinni podpisać wszyscy członkowie tego organu. W przypadku osoby odpowiedzialnej za prowadzenie ksiąg chodzi o osobę, która jest za nie odpowiedzialna na dzień faktycznego sporządzenia sprawozdania finansowego, tj. w dacie podpisywania go. Odmowa złożenia podpisu wymaga dołączenia do sprawozdania finansowego pisemnego uzasadnienia odmowy.

Czy takie wymagania odnośnie do podpisów dotyczą tylko rocznych raportów czy także tych, które są sporządzane na inne dni?

Ustawa o rachunkowości odnosi się w kwestii podpisu pod sprawozdaniem finansowym do tych raportów, które są sporządzone na każdy dzień, na który wymagane jest zamknięcie ksiąg rachunkowych w rozumieniu art. 12 ust. 2 uor. Oznacza to, że księgi rachunkowe zamyka się i sprawozdanie finansowe sporządza, a następnie podpisuje na dzień:

- kończący rok obrotowy,

-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10448

Wydanie: 10448

Spis treści
Zamów abonament