Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na czym polega działalność timesharingowa

18 maja 2016 | Ekspert księgowego | Marek Barowicz
Przebieg transakcji w ramach umowy timesharingowej oraz umów powiązanych
źródło: Rzeczpospolita
Przebieg transakcji w ramach umowy timesharingowej oraz umów powiązanych

Udostępniane przez przedsiębiorcę obiekty turystyczne w ramach transakcji timesharingowych mogą zostać zakwalifikowane do środków trwałych lub do inwestycji w aktywa.

Zbliża się okres wakacyjny i wyjazdy urlopowe. Zdarza się, że urlopowicze wyrażają chęć powrotu do określonych, atrakcyjnych turystycznie miejsc wypoczynku. Do takich osób adresowana jest – dynamicznie rozwijająca się w Europie Zachodniej i USA oraz coraz popularniejsza również w naszym kraju – instytucja rynku turystycznego znana pod nazwą timesharingu. Ta alternatywna (w relacji np. do samodzielnego wynajmu lub systemu „condo") usługa zapewnia dogodną bazę hotelową osobom zainteresowanym periodycznym wypoczynkiem w konkretnych, odpowiadających im miejscach, najczęściej położonych poza granicami kraju. Dzięki temu podmiot korzystający z tego typu świadczeń nie musi zabiegać o powtarzające się, uciążliwe zabezpieczanie lokalizacji swojego zakwaterowania, podczas gdy podmiot udostępniający obiekt turystyczny ma pewnego, stałego klienta, dzięki czemu może pozwolić sobie na rezygnację z czynności związanych z poszukiwaniem, często zmieniających się usługobiorców.

W dzisiejszym wydaniu „Eksperta Księgowego" przybliżymy istotę i cechy timesharingu. W kolejnych wydaniach znajdą się natomiast informacje o podatkowych skutkach tego rodzaju działalności dla przedsiębiorców udostępniających swoje obiekty oraz ujęcie bilansowe związanych z tym operacji gospodarczych.

Istota i cechy

Choć timesharing jest stosunkowo krótko funkcjonującą w polskim systemie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10448

Wydanie: 10448

Spis treści
Zamów abonament