Na czym polega działalność timesharingowa
Udostępniane przez przedsiębiorcę obiekty turystyczne w ramach transakcji timesharingowych mogą zostać zakwalifikowane do środków trwałych lub do inwestycji w aktywa.
Zbliża się okres wakacyjny i wyjazdy urlopowe. Zdarza się, że urlopowicze wyrażają chęć powrotu do określonych, atrakcyjnych turystycznie miejsc wypoczynku. Do takich osób adresowana jest – dynamicznie rozwijająca się w Europie Zachodniej i USA oraz coraz popularniejsza również w naszym kraju – instytucja rynku turystycznego znana pod nazwą timesharingu. Ta alternatywna (w relacji np. do samodzielnego wynajmu lub systemu „condo") usługa zapewnia dogodną bazę hotelową osobom zainteresowanym periodycznym wypoczynkiem w konkretnych, odpowiadających im miejscach, najczęściej położonych poza granicami kraju. Dzięki temu podmiot korzystający z tego typu świadczeń nie musi zabiegać o powtarzające się, uciążliwe zabezpieczanie lokalizacji swojego zakwaterowania, podczas gdy podmiot udostępniający obiekt turystyczny ma pewnego, stałego klienta, dzięki czemu może pozwolić sobie na rezygnację z czynności związanych z poszukiwaniem, często zmieniających się usługobiorców.
W dzisiejszym wydaniu „Eksperta Księgowego" przybliżymy istotę i cechy timesharingu. W kolejnych wydaniach znajdą się natomiast informacje o podatkowych skutkach tego rodzaju działalności dla przedsiębiorców udostępniających swoje obiekty oraz ujęcie bilansowe związanych z tym operacji gospodarczych.
Istota i cechy
Choć timesharing jest stosunkowo krótko funkcjonującą w polskim systemie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta