Ustawa o ziemi – pronarodowa i propaństwowa
Jeżeli wprowadzone ograniczenia w obrocie ziemią obniżą jej ceny, to straci zbywca, ale zyska rolnik indywidualny jako jej kupiec – wywodzi profesor.
Małgorzata Korzycka
Do ustawy z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zmianie niektórych ustaw (dalej: ustawa) nie dodano preambuły, ale ma ją zawarta w niej nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Jest w niej odwołanie do przepisu Konstytucji RP, który stwierdza, że gospodarstwa rodzinne stanowią podstawę ustroju rolnego Rzeczypospolitej Polskiej oraz że zmiany przepisów mają na celu wzmocnienie ochrony i rozwoju gospodarstw rodzinnych, zapewnienie właściwego zagospodarowania ziemi rolnej, troskę o bezpieczeństwo żywnościowe obywateli oraz wspieranie zrównoważonego rolnictwa prowadzonego w zgodzie z wymogami ochrony środowiska i sprzyjającego rozwojowi obszarów wiejskich.
Doktryna nakazuje każdą preambułę traktować jako integralną część prawa, mającą znaczenie w procesie interpretacji treści aktu normatywnego. Uważa się, że wskazuje ona na wartości, które powinny być uwzględniane w wykładni poszczególnych przepisów normatywnych.
W zgodzie z tym poglądem należałoby widzieć ustawę jako nowe wkroczenie władzy publicznej w sferę przenoszenia własności ziemi rolniczej w Polsce. Posłowie jako przedstawiciele narodu (art. 104 konstytucji) są legitymizowani do uchwalenia prawa w tej dziedzinie. Rząd również był w pełni legitymizowany do uznania, że zaistniała potrzeba nowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta