Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudna Polska w nowej Europie

18 maja 2016 | Rzecz o polityce | Anna Słojewska
Parlament Europejski dwa razy zajmował się ostatnio Polską. Na zdjęciu Beata Szydło w PE
autor zdjęcia: Patrick Hertzog
źródło: AFP
Parlament Europejski dwa razy zajmował się ostatnio Polską. Na zdjęciu Beata Szydło w PE
Anna Słojewska
źródło: materiały prasowe
Anna Słojewska

Rząd osłabił nasz kraj w Brukseli, a Donald Tusk przestał się lubić z Angelą Merkel

W analizie polityki PiS na unijnej scenie warto rozróżnić dwie agendy: krajową i unijną. Ta pierwsza to realizowane niezależnie od UE cele partii Jarosława Kaczyńskiego, które mogą stać w sprzeczności z naszymi zobowiązaniami unijnymi lub po prostu z powszechnie obowiązującymi w UE praktykami. Agenda unijna natomiast to stanowisko PiS wobec aktualnie dyskutowanych w UE problemów oraz jego siła w forsowaniu polskich argumentów w Brukseli.

Pozycja Polski jest sumą tych dwóch składowych, ale na jej znaczącym pogorszeniu w ciągu ostatniego pół roku zaważyła przede wszystkim polityka krajowa. I trochę pecha w agendzie unijnej, zdominowanej teraz przez tak trudny dla nas problem uchodźców.

Przez kilka miesięcy rządów PiS Polska już dwukrotnie była bohaterką debaty w Parlamencie Europejskim, a raz eurodeputowani przegłosowali krytyczną rezolucję.

Komisja Europejska wszczęła bezprecedensowy mechanizm ochrony praworządności – zastosowany po raz pierwszy od momentu jego wprowadzenia w unijnym prawie w marcu 2014 roku. Powodów do niepokoju jest kilka, można je określić wspólną nazwą zawłaszczania państwa przez PiS, a bezpośrednim pretekstem do wszczęcia alarmu było sparaliżowanie Trybunału Konstytucyjnego. To właśnie najważniejszy punkt z agendy krajowej, który tak bardzo pogorszył naszą reputację.

Metoda...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10448

Wydanie: 10448

Spis treści
Zamów abonament