W prawie zmiana goni zmianę
Rewolucje Zbigniewa Ziobry.
Przywrócenie zaufania do wymiaru sprawiedliwości to zadanie, jakie postawił sobie minister Zbigniew Ziobro. I nie chodzi tu o byle jakie zaufanie, lecz o takie, jakim według polityków PiS wymiar sprawiedliwości cieszył się podczas ich poprzednich rządów w latach 2005–2007.
Podczas wtorkowego posiedzenia rządu Ziobro podsumował pół roku pełnienia urzędu. Co zrobił? Na początek połączył urzędy prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Od 4 marca pełni obie te funkcje.
Przy okazji zrobił też rewolucję w prokuraturze. Zlikwidował Prokuraturę Generalną, w jej miejsce powołując Krajową, oraz apelacyjne. Zdegradował też kilkunastu prokuratorów najwyższych szczebli, przenosząc ich do pracy w rejonie, a także wymienił przynajmniej połowę szefów jednostek.
W roli ministra Ziobro postanowił się wycofać z wprowadzenia kontradyktoryjnego procesu karnego. Decyzję podjął zaraz po objęciu urzędu. Do powrotu „starego procesu z pewnymi modyfikacjami", jak to nazwano, doszło w połowie ubiegłego miesiąca.
– Rolą sędziego jest przeprowadzenie rzetelnego postępowania dowodowego, a nie sekundowanie w pojedynku mecenasa z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta