Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Węgiel: historia czy przyszłość

18 maja 2016 | Życie Śląska | Aneta Wieczerzak-Krusińska
źródło: Rzeczpospolita

Reflektory zgasły, czas się wziąć do roboty 
– tak o hucznym starcie następczyni Kompanii Węglowej mówią pracujący od dziesiątków lat górnicy.

Nie mają złudzeń co do sytuacji na rynku węgla borykającego się z niskimi cenami i wysoką nadpodażą. – Dosypanie pieniędzy do palącego się ogniska nie ugasi pożaru. Za spisanymi deklaracjami muszą iść działania o fundamentalnym charakterze – mówią bez ogródek.

Uratowane miejsca pracy

Niektórzy jednak wierzą, że PGG może być nowym otwarciem dla Śląska. – Sukcesem jest fakt, że prawdopodobnie na jakiś czas uratowano kilkadziesiąt tysięcy lub – jak mówią inni – nawet 100 tys. miejsc pracy – wskazuje Mariusz Wakuła, przewodniczący ZZ Kadra. – Przykłady PG Silesia czy Węglokoksu Kraj wskazują, że zmiana struktury właścicielskiej i podejścia do zarządzania może sprawić, iż będzie możliwość wydobywania węgla przez kolejne 30–50 lat – dodaje Wakuła.

Ale to właśnie reprezentowany przez niego związek sprzeciwiał się początkowo podpisaniu porozumienia zarządu KW i PGG ze stroną społeczną. W jego ramach górnicy zrezygnowali w tym i przyszłym roku z jednego z elementów swojej pensji, tzw. czternastki, stanowiącego ok. 8–10 proc. ich rocznego wynagrodzenia. Na odejścia na górnicze urlopy zgodziło się zaś ok. 4 tys. pracowników z 32,5-tysięcznej załogi KW. Wstępnie rząd zakładał większe oszczędności, bo chciał także zamrożenia wypłat za deputat węglowy i barbórki. Jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10448

Wydanie: 10448

Spis treści
Zamów abonament