Rozbicie ceny w umowie nie zmieni zasad amortyzacji
Ustawa o PIT nie przewiduje, aby przy nabyciu kilku środków trwałych, wartości początkowe poszczególnych z nich można było ustalać na podstawie opinii biegłego.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 13 maja 2016 r. (I SA/Wr 157/16).
Stan faktyczny
W sierpniu 2015 r. podatniczka wystąpiła o wykładnię przepisów o PIT w zakresie amortyzacji. Wyjaśniła, że kupiła zabudowaną nieruchomość gruntową. Z ceny nabycia wydzielone zostały w umowie dwie części: tj. odrębnie budynek i działka.
Wnioskodawczyni wskazała, że budynek (hala produkcyjna) nie stanowi odrębnego przedmiotu własności i jest częścią składową gruntu. Ona nie jest jednak w stanie określić, czy przyjęta w akcie notarialnym część ceny przypisana do części działki znajdującej się pod budynkiem odpowiada jego wartości rynkowej. Tłumaczyła także, że nabycie nieruchomości nastąpiło na potrzeby prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Obecnie rozlicza ona odpisy amortyzacyjne od budynku przyjmując, że jego wartość początkową stanowi kwota, na którą składają się dwie wartości, tj. wartość budynku z aktu notarialnego, stanowiąca część całej ceny sprzedaży plus kwota wydatkowana na przystosowanie budynku do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta