Od czerwca inspektorzy pracy odpowiedzą na więcej pytań
Jarosław Leśniewski, dyrektor Departamentu Legalności w Głównym Inspektoracie Pracy
Od 4 czerwca br. na inspekcji ciążą nowe, rozszerzone powinności dotyczące obowiązku udzielania porad prawnych. Kto obecnie może skorzystać z porad prawnych inspektora pracy?
Dotychczas nieodpłatne poradnictwo prawne – jedno z podstawowych działań PIP wyrażonych w art. 10 ust. 1 pkt 7 lit. e ustawy o PIP, obejmowało swoim zakresem udzielanie porad służących ograniczaniu zagrożeń dla życia i zdrowia pracowników, a także w zakresie przestrzegania prawa pracy. Krąg podmiotów uprawnionych do korzystania z poradnictwa PIP nie został określony przez ustawodawcę expressis verbis. Wyjątek stanowi przepis art. 29 ustawy, który nakłada na inspektora pracy obowiązek współdziałania w toku wykonywania czynności kontrolnych ze związkami zawodowymi, organami samorządu załogi, radami pracowników i społeczną inspekcją pracy, także w formie udzielania porad i informacji z zakresu prawa pracy (art. 29 ust. 2 pkt 4 ustawy).
W praktyce taka pomoc prawna, świadczona przez jednostki terenowe PIP (okręgowe inspektoraty pracy, ich oddziały i biura) adresowana jest głównie do obecnych i byłych pracowników, a także pracodawców, osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, czy w sposób nielegalny. Dostęp do porad mają również zagwarantowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta