Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od czerwca inspektorzy pracy odpowiedzą na więcej pytań

16 czerwca 2016 | Praca i ZUS
źródło: materiały prasowe

Jarosław Leśniewski, dyrektor Departamentu Legalności w Głównym Inspektoracie Pracy

Od 4 czerwca br. na inspekcji ciążą nowe, rozszerzone powinności dotyczące obowiązku udzielania porad prawnych. Kto obecnie może skorzystać z porad prawnych inspektora pracy?

Dotychczas nieodpłatne poradnictwo prawne – jedno z podstawowych działań PIP wyrażonych w art. 10 ust. 1 pkt 7 lit. e ustawy o PIP, obejmowało swoim zakresem udzielanie porad służących ograniczaniu zagrożeń dla życia i zdrowia pracowników, a także w zakresie przestrzegania prawa pracy. Krąg podmiotów uprawnionych do korzystania z poradnictwa PIP nie został określony przez ustawodawcę expressis verbis. Wyjątek stanowi przepis art. 29 ustawy, który nakłada na inspektora pracy obowiązek współdziałania w toku wykonywania czynności kontrolnych ze związkami zawodowymi, organami samorządu załogi, radami pracowników i społeczną inspekcją pracy, także w formie udzielania porad i informacji z zakresu prawa pracy (art. 29 ust. 2 pkt 4 ustawy).

W praktyce taka pomoc prawna, świadczona przez jednostki terenowe PIP (okręgowe inspektoraty pracy, ich oddziały i biura) adresowana jest głównie do obecnych i byłych pracowników, a także pracodawców, osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, czy w sposób nielegalny. Dostęp do porad mają również zagwarantowany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10472

Wydanie: 10472

Spis treści
Zamów abonament