Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedność lekiem na kryzysy

16 czerwca 2016 | Publicystyka, Opinie
źródło: AFP

Kristalina Georgiewa | W sprawie uchodźców popieram nowe państwa Unii, gdy mówią: dajcie nam szansę zrobić to, co jest łatwiejsze do przyjęcia dla naszych społeczeństw. Lepsze to, niż narzucanie wszystkim tego samego rozwiązania – mówi Annie Słojewskiej wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Rz: Komisja Europejska przygotowała negatywną opinię o praworządności i demokracji w Polsce. Wizerunek naszego kraju pogorszył się w ostatnich miesiącach?

W Polsce jest demokratycznie wybrany rząd, są jednak pewne obawy o standardy demokracji, jak praworządność czy wolność słowa. Są one też poza Polską, ale znacznie ważniejsze jest to, że mają je sami Polacy. W ogóle Europa ma bardzo trudny czas. Przez ostatnie siedem lat przechodzimy z jednego kryzysu w kolejny. Mieliśmy kryzys finansowy, potem gospodarczy, następnie Grecja i kryzys strefy euro, dalej uchodźcy, wreszcie kryzys bezpieczeństwa. W wielu krajach prowadzi to do zmian politycznych, które nie są dobre dla Europy. Sukcesy są zawłaszczane przez rządy, a o porażki oskarża się Unię. W ten sposób ludzie oddalają się od Unii, a na wierzch wypływają demony, których mieliśmy już nadzieję nie oglądać, jak ksenofobia, nienawiść. Musimy być uważni i przyglądać się, co prowadzi do tych niepokojów społecznych, a jednocześnie odwoływać się do tego, co mamy najcenniejsze. To wartości, które czynią nas Europejczykami: wolność, demokracja, poszanowanie państwa prawa, wolność słowa. Jeśli pozwolimy na niszczenie tych wartości, będziemy tego żałować.

Gdy trwały negocjacje rozszerzeniowe z grupą, w której była Polska, a potem z Bułgarią i Rumunią, słychać było głosy przeciwników, że kraje te nie są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10472

Wydanie: 10472

Spis treści
Zamów abonament