Godność chroniona bez względu na okoliczności
Nawet naruszenie przez zatrudnionego zasad pracy nie uzasadnia agresywnego i obcesowego zachowania szefa wobec niego. Pracodawca musi traktować pracowników z należnym im szacunkiem.
Każdy człowiek ma prawo do ochrony dóbr osobistych, będących swoistego rodzaju atrybutem osoby ludzkiej. Dobra osobiste – powiązane z konkretną osobą – określane są jako uznane przez system prawny wartości (doktryna nazywa je też wysoko cenionymi stanami rzeczy) obejmujące fizyczną i psychiczną integralność człowieka, jego indywidualność oraz godność i pozycję w społeczeństwie, stanowiące przesłankę samorealizacji osoby ludzkiej (Z. Radwański, Prawo cywilne – część ogólna, Warszawa 2002, s. 152).
Pod ochroną...
Dobra osobiste należą do kategorii dóbr niematerialnych, co oznacza, że nie dają się wyrazić w pieniądzu. Natomiast nie wyklucza to wykorzystywania niektórych dóbr osobistych w obrocie gospodarczym (np. wizerunek czy nazwisko) i ich komercjalizacji. Mówiąc najprościej, dobra osobiste to przypisane każdemu człowiekowi niezbywalne prawa związane ściśle z jego osobą. Prawa te wymienia kodeks cywilny. W art. 23 przytacza typy dóbr osobistych, do których ochrony prawo ma każdy człowiek. Są to: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Prawo cywilne chroni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta