Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Godność chroniona bez względu na okoliczności

16 czerwca 2016 | Praca i ZUS | Robert Jasiński

Nawet naruszenie przez zatrudnionego zasad pracy 
nie uzasadnia agresywnego 
i obcesowego zachowania szefa wobec niego. Pracodawca musi traktować pracowników z należnym im szacunkiem.

Każdy człowiek ma prawo do ochrony dóbr osobistych, będących swoistego rodzaju atrybutem osoby ludzkiej. Dobra osobiste – powiązane z konkretną osobą – określane są jako uznane przez system prawny wartości (doktryna nazywa je też wysoko cenionymi stanami rzeczy) obejmujące fizyczną i psychiczną integralność człowieka, jego indywidualność oraz godność i pozycję w społeczeństwie, stanowiące przesłankę samorealizacji osoby ludzkiej (Z. Radwański, Prawo cywilne – część ogólna, Warszawa 2002, s. 152).

Pod ochroną...

Dobra osobiste należą do kategorii dóbr niematerialnych, co oznacza, że nie dają się wyrazić w pieniądzu. Natomiast nie wyklucza to wykorzystywania niektórych dóbr osobistych w obrocie gospodarczym (np. wizerunek czy nazwisko) i ich komercjalizacji. Mówiąc najprościej, dobra osobiste to przypisane każdemu człowiekowi niezbywalne prawa związane ściśle z jego osobą. Prawa te wymienia kodeks cywilny. W art. 23 przytacza typy dóbr osobistych, do których ochrony prawo ma każdy człowiek. Są to: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Prawo cywilne chroni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10472

Wydanie: 10472

Spis treści
Zamów abonament