Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dowóz na koszt pracodawcy użytkownika trzeba oskładkować

16 czerwca 2016 | Praca i ZUS
Anna
 Golenia
źródło: materiały prasowe
Anna
 Golenia

Dojazdy pracowników tymczasowych do pracy organizowane przez pracodawcę użytkownika stanowią dla nich podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Tak uznał gdański oddział ZUS w decyzji z 30 marca 2016 r. (DI/100000/43/ 249/2016).

Wnioskodawcą była agencja pracy tymczasowej (APT) kierująca pracowników tymczasowych do pracy na rzecz pracodawcy użytkownika. Pracodawca użytkownik – w zakresie świadczeń przyznawanych swoim pracownikom oraz pracownikom tymczasowym – organizował bezpłatny lub częściowo odpłatny dowóz do pracy.

Wnioskodawca wskazał, że pracownicy byli dowożeni do pracy wynajętym autobusem. Odpowiednie regulacje o transporcie pracowników zawierał regulamin wynagradzania u pracodawcy użytkownika.

Wnioskodawca we wniosku o interpretację stwierdził, że na mocy art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość świadczenia otrzymywanego przez pracowników tymczasowych za organizowany przez pracodawcę dowóz autobusem jest wolna od podatku dochodowego. Tym samym wskazał, że świadczenia te nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Jego zdaniem, zgodnie z § 2 ust. 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10472

Wydanie: 10472

Spis treści
Zamów abonament