Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadczenia za czas urlopu liczy się różnie

16 czerwca 2016 | Praca i ZUS | Mariusz Pigulski
Tab. 1
źródło: Rzeczpospolita
Tab. 1
Tab. 2. Różnice w ustalaniu świadczeń za urlop
źródło: Rzeczpospolita
Tab. 2. Różnice w ustalaniu świadczeń za urlop
źródło: materiały prasowe

Aby ustalić finalną kwotę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy konieczne jest wcześniejsze wyznaczenie stawki godzinowej. Takiej potrzeby nie ma przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego dla pracownika opłacanego wyłącznie stałą pensją. Różnic w kalkulowaniu tych świadczeń jest więcej.

Mariusz Pigulski

Na pierwszy rzut oka ekwiwalent urlopowy i wynagrodzenie za urlop to świadczenia podobne do siebie. Przy ich wyliczaniu istnieje jednak kilka zasadniczych odmienności. Inny jest przede wszystkim moment wypłaty, sposób budowania bazy obliczeniowej, a także metoda dochodzenia do ostatecznej kwoty należnej pracownikowi.

Ogólnie rzecz ujmując można pokusić się o stwierdzenie, że wyliczanie wynagrodzenia urlopowego często bywa prostsze. W odniesieniu wszak do pracowników otrzymujących co miesiąc tylko stałe miesięczne wynagrodzenie, należności za urlop z reguły w ogóle nie trzeba obliczać. Za miesiąc korzystania przez nich z płatnego wypoczynku wystarczy wypłacić pełną stałą kwotę wynagrodzenia.

Przy ekwiwalencie przysługującym za niewykorzystany urlop wypoczynkowy trzeba natomiast każdorazowo przejść kilka etapów sprowadzających się do:

- wyznaczenia podstawy obliczeń,

- skalkulowania stawki dziennej przy zastosowaniu odpowiedniego współczynnika,

- obliczenia stawki godzinowej z uwzględnieniem liczby godzin odpowiadającej dobowej normie czasu pracy obowiązującej danego pracownika.

Najpierw podstawa

Aby prawidłowo wyliczyć kwotę ekwiwalentu i wynagrodzenia urlopowego, w pierwszej kolejności należy we właściwy sposób zbudować bazę obliczeniową tych świadczeń. W tym celu trzeba ustalić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10472

Wydanie: 10472

Spis treści
Zamów abonament