Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obligacje też są ryzykowne

16 czerwca 2016 | Moje pieniądze
Ile można było zarobić na obligacjach z rynków zagranicznych
źródło: Rzeczpospolita
Ile można było zarobić na obligacjach z rynków zagranicznych

Czy warto postawić na papiery z rynków wschodzących

jan morbiato

Zarządzający funduszami zagranicznymi coraz częściej mówią o dobrych perspektywach dla inwestycji w obligacje rynków wschodzących. Takiego zdania są m.in. Marcin Adamczyk, starszy zarządzający funduszami obligacji rynków wschodzących w lokalnych walutach w NN Investment Partners w Hadze oraz Nick Phillips, dyrektor Goldman Sachs Asset Management ds. międzynarodowej dystrybucji funduszy.

Drobny inwestor nad Wisłą, oszczędzający w funduszach obligacji, najczęściej wybiera polskie papiery. Często nie zdaje sobie sprawy z tego, że z definicji są one zaliczane do obligacji z rynków rozwijających się (inaczej emerging markets), bo tak klasyfikowana jest Polska. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by zainteresować się inwestycjami w papiery dłużne emitowane przez inne kraje rozwijające się. Na jaki zysk można ewentualnie liczyć?

Hossa już się kończy, czy dopiero zaczyna

Polskie papiery skarbowe, choć wchodzą w skład indeksów obligacji rynków wschodzących, mają w tym gronie niemal najniższą rentowność. Dla papierów dziesięcioletnich wynosi nieco ponad 3 proc. Oprocentowanie papierów tureckich przekracza 9 proc.

W przypadku obligacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10472

Wydanie: 10472

Spis treści
Zamów abonament