Dobra zmiana na rynku firm pożyczkowych
Po nowelizacji przepisów wzrosła wiedza klientów, mniej osób przedłuża pożyczki, zmalały koszty windykacji.
Tekst przygotowano we współpracy ze ZFP oraz FRRF
Na początku marca weszły w życie przepisy ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, wprowadzające istotne zmiany m.in. do ustawy o kredycie konsumenckim. Pozaodsetkowe koszty pożyczek zostały ograniczone do 25 proc. pożyczonej kwoty oraz 30 proc. za każdy rok umowy, przy czym nie mogą one przekroczyć 100 proc. całkowitej kwoty pożyczki. Zostały też ustawowo ograniczone koszty windykacji. Poza tym każdy pożyczkodawca ma obowiązek przekazywać konsumentom rzetelne i pełne informacje, m.in. o całkowitej kwocie do zapłaty, rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO) i terminach spłaty.
Z badania przeprowadzonego wśród firm należących do Związku Firm Pożyczkowych i Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego wynika, że firmy pożyczkowe, tam gdzie była taka konieczność, dostosowały parametry ofert do nowych przepisów, a przede wszystkim wprowadziły zmiany w terminach trwania umowy, tak by były one zgodne z bardziej restrykcyjnymi regulacjami. Część firm, których wcześniejsza oferta w dużym stopniu korespondowała z ustawowymi regulacjami, tylko dostosowała produkty, zamiast je zmieniać.
W przypadku kwot pożyczek prawie co czwarty ankietowany wskazuje, że zostały zlikwidowane produkty, które albo nie spełniały wymagań regulacyjnych, albo straciły na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta