Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadgodziny kierownika, czyli poważna mina ustawodawcy

16 czerwca 2016 | Praca i ZUS | Michał Tomczak
źródło: materiały prasowe

Michał Tomczak, adwokat, prowadzi kancelarię Tomczak i Partnerzy Spółka Adwokacka

Kodeks pracy nie odpowiada na pytanie, czy zarządcy firmy przysługuje wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach. Intuicyjnie powiedzielibyśmy zapewne, że zarządzanie w prawdziwym biznesie w zakresie etatowo przewidzianych godzin pracy jest niemożliwe. I to jest jedna z niewielu najzupełniej oczywistych rzeczy, jaką można powiedzieć o warunkach pracy zarządcy, szefa, prezesa, kierownika.

Artykuł 1514 k.p. stanowi, że pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Nie dotyczy to niedziel i świąt, kiedy to zarządzający mają prawo do godzin nadliczbowych. Przyjmując standardową i konserwatywną wykładnię językową, przepis ten oznacza, że co do zasady...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10472

Wydanie: 10472

Spis treści
Zamów abonament