Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poprawa z każdym kwartałem

16 czerwca 2016 | Ekonomia
autor zdjęcia: Krzysztof Durmaj
źródło: Fotorzepa

Jarosław Janecki | Ze zdobywcą tytułu najlepszego analityka makroekonomicznego 2015 r. rozmawia Grzegorz Siemionczyk.

Rz: Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obniżyła ostatnio prognozę wzrostu polskiej gospodarki w tym roku do zaledwie 3 proc. Rząd upiera się nadal, że PKB urośnie o 3,8 proc., jak założono w ustawie budżetowej. Kto ma rację?

Jarosław Janecki: Według mnie prawda leży pośrodku. Moje prognozy są dosyć konserwatywne w tym względzie. Oczekuję wzrostu PKB w okolicy 3,4 proc. Po danych za I kwartał (PKB powiększył się o 3 proc. rok do roku, w porównaniu z 4,3 proc. w IV kw. ub.r. – red.) zrewidowałem tę prognozę w dół, ale nieznacznie, o 0,1 pkt proc. Spodziewałem się, że na początku roku dojdzie do spowolnienia w inwestycjach, ale spadek ich wartości był sporą niespodzianką.

Można kategorycznie wykluczyć scenariusz, jaki dla polskiej gospodarki szkicuje OECD?

Spowolnienie wzrostu PKB do 3 proc. w tym roku, z 3,6 proc. w ub.r., jest według mnie możliwe tylko w scenariuszu obfitującym w silne szoki zewnętrzne, takie jak Brexit, a nie wydaje mi się, żeby takie założenie stało za prognozami OECD. Przyjmując, że Wielka Brytania zostanie w UE, spodziewam się, że I kwartał wyznaczył tegoroczne minimum, jeśli chodzi o wzrost PKB. Każdy kolejny kwartał będzie coraz lepszy, a pod koniec roku tempo wzrostu może być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10472

Wydanie: 10472

Spis treści
Zamów abonament