Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosztów roboczej odzieży nie można przerzucać na pracowników

16 czerwca 2016 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk
źródło: materiały prasowe

Jeśli zatrudnieni muszą używać ubrania ochronnego, jego zakupem i utrzymaniem musi zająć się pracodawca. Czasem może scedować ten obowiązek na pracowników, ale wtedy powinien się z nimi odpowiednio rozliczać.

Rafał Krawczyk

Odzież i obuwie robocze szef zapewnić musi wtedy, gdy własne ubranie lub buty pracownika mogą się zniszczyć lub znacznie zabrudzić. Drugi przypadek pojawienia się tego obowiązku powstaje, gdy użycie odzieży roboczej i obuwia jest konieczne ze względów technologicznych, sanitarnych lub bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP).

Tylko konsultacje

W każdej firmie należy ustalić, czy i na jakich stanowiskach będzie konieczne używanie odzieży roboczej i takiego obuwia. To szef decyduje w sprawie miejsc pracy, na których trzeba je stosować, wskazuje rodzaje środków, ubrań roboczych, które są niezbędne na określonych stanowiskach. Nie jest to jednak decyzja arbitralna, gdyż wymaga konsultacji z zakładową organizacją związkową (zoz) lub przedstawicielstwem pracowników.

Na identycznych zasadach ustala się stanowiska, które oprócz odzieży i obuwia roboczego lub zamiast nich wymagają stosowania środków ochrony indywidualnej.

Jednak opinia wyrażona przez przedstawicieli załogi nie wiąże pracodawcy. Szef nie musi zawierać w tej sprawie porozumienia i jeśli do takiego konsensusu nie dojdzie, sam decyduje, ponieważ obowiązek konsultacyjny jest już spełniony po zasięgnięciu opinii.

W firmach, w których porządek pracy określa regulamin pracy, w nim powinny być podane zasady wyposażania personelu w odzież i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10472

Wydanie: 10472

Spis treści
Zamów abonament