Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosztowna dyscyplinarka dla pracodawcy

16 czerwca 2016 | Praca i ZUS | Justyna Niedzielska

Jeśli firma nie reguluje na czas wynagrodzeń, zapłaci ekstra nawet trzykrotne miesięczne wynagrodzenie za nagłą decyzję pracownika o odejściu. Trzeba mu bowiem wtedy wypłacić odszkodowanie.

Zgodnie z art. 55 § 11 kodeksu pracy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym, gdy m.in. pracodawca wobec niego ciężko naruszył podstawowe obowiązki. Jednym z nich jest właśnie wypłata wynagrodzenia na czas.

Splot dat i wydarzeń

Gdy jednak pracodawca spóźnił się z nią raz, nie celowo, nie musi panikować.

Przykład

Termin wypłaty wynagrodzeń ustalono w firmie na 28. każdego miesiąca. Ponieważ w maju data ta przypadała w sobotę, pracownicy powinni otrzymać przelewy dzień wcześniej, czyli 27 maja. Ale 26 maja było Boże Ciało i wprowadzone do systemu bankowego przelewy zostały zaakceptowane w środę po południu, aby załoga miała pieniądze na kontach w piątek. Niestety, z powodu awarii systemu bankowego część przelewów nie dotarła do zatrudnionych. W poniedziałek 30 maja rano, gdy pracownica działu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10472

Wydanie: 10472

Spis treści
Zamów abonament