Więźba dachowa i instalacja wodna domu to twórczość
Pracy na budowie nie można wykonywać na podstawie umowy o dzieło, chyba że dotyczy to realizacji robót ściśle określonych i wycenionych w tym kontrakcie.
To często przedmiot kontrowersji między przedsiębiorcami a ZUS, który zwalcza nadużywanie umów o dzieło. Ma on prawo badać ważność umowy łączącej strony, aby stwierdzić, czy stanowi ona tytuł do podlegania ubezpieczeniom społecznym. Potwierdził to także wyrok Sądu Najwyższego z 23 lutego 2005 r. (III UK 200/04).
ZUS, gdy stwierdza podleganie ubezpieczeniu społecznemu, może – bez względu na nazwę umowy i jej postanowienia wskazujące na dany charakter stosunku prawnego, któremu strony zamierzały się poddać – ustalić rzeczywisty jego charakter i stwierdzić istnienie tytułu ubezpieczenia. Przy czym ZUS bada nie tylko nazwę i treść umowy, ale także rzeczywisty sposób jej realizacji. Obowiązkiem organu rentowego, a następnie w razie wniesienia odwołania od decyzji i sądu ubezpieczeń społecznych, jest zbadanie rzeczywistej treści umowy stron (wyrok SN z 18 grudnia 2014 r., III UK 69/14). W praktyce często dotyczy to postępowań kontrolujących stosowanie przez firmy umów o dzieło.
Liczy się rezultat
Umowa o dzieło jest tą, na podstawie której przyjmujący zamówienie zobowiązuje się wykonać oznaczone dzieło na rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta