Gdy szkoła oddaje dotację za 2015 r. po zamknięciu roku
Zwrot w 2016 r. części dotacji na działalność oświatową za ubiegły rok uprawnia placówkę do skorygowania kosztów i PIT-36 za ten okres. Wydaje się, że nie należy jednak wnosić zmian do zamkniętej księgi podatkowej.
Osoba fizyczna prowadzi szkołę niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej (dalej: szkoła). Działalność zarejestrowana jest w Ewidencji Szkół i Placówek Niepublicznych w urzędzie miasta. Podatnik rozlicza PIT na zasadach ogólnych (skala podatkowa), prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Na podstawie ustawy o systemie oświaty prezydent miasta przekazuje comiesięczną dotację na prowadzenie szkoły. Miesięczne wypłaty dotacji traktowane są jako kwoty zaliczkowe. Wydatki zakwalifikowane jako sfinansowane dotacją nie są ujęte w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszt uzyskania przychodu. Ostateczna wysokość dotacji za każdy rok kalendarzowy ustalana jest na przełomie I i II kwartału roku następnego, nawet po przypadającym 30 kwietnia terminie rozliczenia się z dochodu za poprzedni rok kalendarzowy.
Gdy otrzymane zaliczki dotacji są wyższe niż ustalona w ten sposób łączna kwota, szkoła musi zwrócić nadwyżkę do urzędu miasta – jako nadpłatę dotacji. Prezydent miasta nie pozwala na skompensowanie wymaganej do zwrotu kwoty z zaliczek bieżących przekazywanych w kolejnym roku kalendarzowym.
W podatkowej ksiądze przychodów i rozchodów ewidencjonowane są wszystkie wydatki (finansowane dotacją i ze środków własnych), przy czym wydatki finansowane dotacją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta