Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gotówka z kantoru, zakupy z kartą

16 czerwca 2016 | Moje pieniądze
Z reguły dopiero po powrocie do domu wiemy, ile płaciliśmy za walutę wydawaną kartą
źródło: 123RF
Z reguły dopiero po powrocie do domu wiemy, ile płaciliśmy za walutę wydawaną kartą

Drogie bankomaty i wysokie koszty przewalutowania

EWa Bednarz

Trochę gotówki, karta debetowa i kredytowa – wszystko to przyda się podczas urlopu za granicą. Gotówka jest potrzebna choćby po to, by kupić napoje na plaży, owoce na bazarku czy ewentualnie zapłacić za taksówkę lub bilet autobusowy z lotniska.

Obcą walutę najprościej jest kupić w kantorze jeszcze przed wyjazdem z kraju. Można ją pobrać kartą z bankomatu za granicą, ale koszty tej operacji – jeżeli mamy kartę wydaną do konta w złotych – mogą sprawić przykrą niespodziankę. Każdy wypłacony dolar czy euro będą droższe niż te kupione w kantorze. Do tego dojdzie prowizja za skorzystanie z bankomatu, jeżeli bank nie oferuje darmowych wypłat poza Polską.

A opłaty są coraz wyższe. W mBanku i BOŚ podjęcie gotówki w zagranicznym urządzeniu kosztuje 3 proc., nie mniej niż 9 zł, w Raiffeisen Polbanku i PKO BP – 3 proc., nie mniej niż 10 zł, a w Getin Banku – 4,5 proc., nie mniej niż 10 zł. Do tego mogą dojść koszty przewalutowań wynoszące 2,5 – 3 proc., ale czasem ponad dwa razy tyle. Zależą one od karty, np. w BGŻ BNP Paribas koszt przewalutowania wypłaty Visą wynosi 3 proc., a kartą MasterCard – zero....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10472

Wydanie: 10472

Spis treści
Zamów abonament