Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obiad od firmy nie jest profitem ciężko pracującego

16 czerwca 2016 | Praca i ZUS | Joanna Głowacka

Posiłki dla zatrudnionych, które finansuje pracodawca, nie zawsze stanowią ich przychód skutkujący obciążeniami PIT i ZUS. Wszystko zależy 
od rodzaju pracy i okoliczności korzystania ze świadczeń.

Joanna Głowacka

Bywają przewidziane prawem sytuacje, gdy takie świadczenie w naturze jest zwolnione z oskładkowania, a niejednokrotnie także z opodatkowania.

Konieczna strawa

Zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych pracodawca musi zapewnić nieodpłatnie odpowiednie posiłki i napoje, jeśli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Szczegółowe warunki wykonywania pracy, które uprawniają do otrzymania nieodpłatnych posiłków, precyzuje rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (DzU nr 60, poz. 279). Nakazuje ono zapewnić wykonującym prace w określonych warunkach posiłki regeneracyjne w dowolnej formie (wydanie posiłku, zapewnienie go w punkcie gastronomicznym lub zapewnienie produktów do indywidualnego przyrządzenia posiłku przez pracownika).

Warunki szczególnie uciążliwe, uprawniające do otrzymania posiłku regeneracyjnego, określone są wartościami wydatku energetycznego na zmianę roboczą oraz wartościami temperatury otoczenia, w którym wykonywana jest praca >patrz ramka.

Spełnienie kryteriów określonych przepisami wykonywania pracy uprawnia pracownika do otrzymywania nieodpłatnego świadczenia, stanowiącego wymóg kodeksu pracy. Takie świadczenie profilaktyczne nie stanowi przychodu zatrudnionego, a co za tym idzie – nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10472

Wydanie: 10472

Spis treści
Zamów abonament