Terminowy angaż też zapewni prawo do świadczenia
Rozwiązanie z nauczycielem umowy o pracę z upływem okresu, na jaki została zawarta, nie jest przeszkodą do przyznania mu świadczenia kompensacyjnego. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale podjętej w siedmioosobowym składzie.
Świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, którzy spełniają warunki wymienione w art. 4 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (DzU z 2009 r. nr 97, poz. 800 ze zm.). Pierwszym warunkiem, który musi być spełniony, aby nabyć prawo do świadczenia kompensacyjnego, jest osiągnięcie odpowiedniego wieku >patrz tabelka. W 2016 r. wynosi on 55 lat dla kobiet i 56 lat – w przypadku mężczyzn.
Ważny też staż
Kolejny warunek, jaki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie kompensacyjne, jest posiadanie okresu składkowego i nieskładkowego. Wynosi on 30 lat, z czego 20 lat musi stanowić wykonywanie pracy w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć m.in. w publicznych i niepublicznych przedszkolach oraz szkołach o uprawnieniach szkół publicznych, a także w publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta