Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terminowy angaż też zapewni prawo do świadczenia

16 czerwca 2016 | Praca i ZUS | Zygmunt Łobejko
Wiek, po ukończeniu którego nauczyciel może ubiegać się o świadczenie kompensacyjne
źródło: Rzeczpospolita
Wiek, po ukończeniu którego nauczyciel może ubiegać się o świadczenie kompensacyjne

Rozwiązanie z nauczycielem umowy o pracę z upływem okresu, na jaki została zawarta, nie jest przeszkodą do przyznania mu świadczenia kompensacyjnego. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale podjętej w siedmioosobowym składzie.

Świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, którzy spełniają warunki wymienione w art. 4 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (DzU z 2009 r. nr 97, poz. 800 ze zm.). Pierwszym warunkiem, który musi być spełniony, aby nabyć prawo do świadczenia kompensacyjnego, jest osiągnięcie odpowiedniego wieku >patrz tabelka. W 2016 r. wynosi on 55 lat dla kobiet i 56 lat – w przypadku mężczyzn.

Ważny też staż

Kolejny warunek, jaki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie kompensacyjne, jest posiadanie okresu składkowego i nieskładkowego. Wynosi on 30 lat, z czego 20 lat musi stanowić wykonywanie pracy w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć m.in. w publicznych i niepublicznych przedszkolach oraz szkołach o uprawnieniach szkół publicznych, a także w publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10472

Wydanie: 10472

Spis treści
Zamów abonament