Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błąd w świadectwie pracy pozbawi przywilejów w kolejnej firmie

24 czerwca 2016 | Dobra Firma | Anna Jabłońska

Gdy pracownik opuszcza dotychczasową posadę, często nie zwraca uwagi na poprawność wydanego mu świadectwa pracy. Jego prawidłowość jest zaś bardzo ważna dla nowego pracodawcy.

Dla samego pracownika otrzymanie poprawnego świadectwa pracy też jest bardzo istotne. Pozwala prawidłowo udokumentować historię zatrudnienia.

Pilnować terminu

Pracodawca musi wydać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem jego stosunku pracy. Jeśli nie jest to możliwe, dostarcza pracownikowi dokument najpóźniej w ciągu siedmiu dni od ustania stosunku pracy – za pośrednictwem poczty lub w inny skuteczny sposób.

Pracodawcy często błędnie interpretują ten przepis. Są przekonani, że mają siedem dni na wydanie świadectwa. Natomiast już w dniu ustania stosunku pracy z etatowcem (w ostatnim dniu jego pracy) szef powinien mieć przygotowane świadectwo, tym samym ma być gotowy do jego wydania.

Co ważne, jeśli pracownik domaga się świadectwa, zgłasza się do pracodawcy, aby je odebrać. Odwlekanie przez niego sporządzenia i wydania tego dokumentu jest zaś niezgodne z prawem.

Przykład

Pracownik, z którym rozwiązano stosunek pracy, nie rozliczył się z powierzonego mienia. Czy w związku z tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10479

Wydanie: 10479

Spis treści
Zamów abonament