Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skuteczność restrukturyzacji zależy od doradcy

24 czerwca 2016 | Prawo w biznesie | Łukasz Beresiński
, Maciej Wolny
Łukasz 
Beresiński, wicedyrektor 
w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte
źródło: materiały prasowe
Łukasz 
Beresiński, wicedyrektor 
w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte
Maciej 
Wolny, menedżer 
w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte
źródło: materiały prasowe
Maciej 
Wolny, menedżer 
w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte

Doradca powinien być przede wszystkim niezależnym ekspertem, który czuwa nad zgodnym z prawem przebiegiem postępowania restrukturyzacyjnego – prawidłowym zarówno w kontekście skuteczności podejmowanych działań sanacyjnych, jak i z punktu widzenia ochrony interesów wierzycieli.

Ustawa Prawo Restrukturyzacyjne, która obowiązuje od początku tego roku wprowadziła szereg instrumentów, które mają na celu przeprowadzenie skutecznej restrukturyzacji przedsiębiorstwa z problemami finansowymi i zapobieżenie jego likwidacji. Zmiany dotyczą nie tylko rozdzielenia postępowań restrukturyzacyjnych od upadłościowych i wprowadzenia czterech nowych trybów postępowań. Mogą one zostać wykorzystane w zależności od sytuacji ekonomicznej konkretnego przedsiębiorstwa. Nowe prawo wprowadziło też instytucję doradcy restrukturyzacyjnego odpowiedzialnego za poprowadzenie postępowania.

Niezbędna jest licencja

Doradcą restrukturyzacyjnym może być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego lub spółka handlowa, której wspólnicy ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem albo członkowie zarządu reprezentujący spółkę posiadający taką licencję. Osoba lub spółka posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego posiada uprawnienia nadzorcy i zarządcy (w postępowaniach restrukturyzacyjnych) oraz syndyka (w postępowaniach upadłościowych), jak również może wykonywać czynności doradztwa restrukturyzacyjnego obejmujące udzielanie porad, opinii i wyjaśnień oraz świadczenie innych usług z zakresu restrukturyzacji i upadłości.

Zadaniem doradcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10479

Wydanie: 10479

Spis treści
Zamów abonament