Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odszkodowanie za szkodę w czasie transportu międzynarodowego

24 czerwca 2016 | Prawo w biznesie
Dobrawa 
Szymlik-Aksamit, LL.M., radca prawny, starszy prawnik w Rödl & Partner Warszawa
źródło: materiały prasowe
Dobrawa 
Szymlik-Aksamit, LL.M., radca prawny, starszy prawnik w Rödl & Partner Warszawa

Od momentu bezspornego przekazania 
za pokwitowaniem przesyłki wraz z drugim egzemplarzem listu przewozowego odbiorca przesyłki ma prawo do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu szkód 
w substancji towaru na podstawie przepisów Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 14 kwietnia 2016 r., II CSK 338/15.

Powód podjął się na zlecenie nieuczestniczącej w sporze sądowym sp. z o.o. A (dalej: sprzedający), wykonania drogowego przewozu mięsa z Polski do Grecji, a następnie powód we własnym imieniu zlecił wykonanie tego przewozu pozwanemu, wpisanemu w liście przewozowym CMR jako przewoźnik.

W czasie przewozu wskutek okoliczności zawinionych przez kierowcę pozwanego nastąpiło uszkodzenie towaru. Grecki odbiorca będący kupującym (dalej: odbiorca) nie dochodził roszczenia odszkodowawczego od pozwanego, tj. przewoźnika, lecz powstałą w czasie przewozu szkodę w wysokości obniżonej wartości otrzymanego towaru zrekompensował sobie potrąceniem odpowiedniej kwoty z wierzytelności sprzedającego przysługującej mu wobec odbiorcy z tytułu zapłaty ceny za towar. Powstałą w ten sposób szkodę w swoim majątku sprzedający zrekompensował sobie natomiast potrąceniem stosownej kwoty z wierzytelności powoda przysługującej mu wobec sprzedającego z tytułu należności za przewóz towaru.

W ocenie sądu I instancji, w przedstawionym stanie faktycznym, powód mógł domagać się od pozwanego naprawienia szkody powstałej mu wskutek dokonanego przez sprzedającego ww. potrącenia. Z kolei akceptując i przyjmując za własne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10479

Wydanie: 10479

Spis treści
Zamów abonament