Kopalnię budujemy od podstaw
Benjamin Stoikovich | Jan Karski ma być najbardziej efektywnym zakładem wydobywczym nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Koszt wydobycia będzie oscylował wokół 25 dolarów za tonę – mówi Anecie Wieczerzak-Krusińskiej prezes Prairie Mining.
Rz: Jak oceniacie rozwój sytuacji na Śląsku? Będziecie walczyć o rynki zagraniczne np. z PGG, która też ostrzy sobie zęby na rynek czeski, a ma lepszy jakościowo węgiel niż ten w zagłębiu lubelskim, gdzie chcecie budować kopalnię?
Jestem pod dużym wrażeniem wdrożenia procesu restrukturyzacji Kompani Węglowej i jej przekształcenia w PGG.
Pogodzenie wielu interesów – kwestii społecznych, biznesowych, bezpieczeństwa energetycznego – nie było łatwe. Ale to jest dopiero początek drogi. Śląskiemu górnictwu potrzebne są kolejne zastrzyki kapitału i inwestycje, by przywrócić jego efektywność. Bez dalszej restrukturyzacji produkcja PGG nie będzie cenowo konkurencyjna. Żadne przedsiębiorstwo sprzedające surowiec taniej, niż wynosi koszt jego produkcji, nie przetrwa w dłuższym czasie.
Mamy zatem do czynienia z zaklętym kręgiem, bo bez pozytywnych wyników finansowych nie będzie kapitału na niezbędne inwestycje. To dlatego czasem łatwiej zbudować od podstaw nową kopalnię, niż naprawiać już istniejące.
Kiedy złożycie wniosek o koncesję wydobywczą? Czy na datę wpłynie odwołanie Bogdanki od wyroku w sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta