Polska słabo korzysta z indyjskiej szansy
Wielki rynek, który szybko się rozwija, otwiera się na inwestorów. Mimo to nasze relacje handlowe z Indiami są małe.
hubert kozieł
Indie wyprzedziły w 2015 r. Chiny w dynamice napływających bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), podała w organizacja fDi Intelligence. Na świecie przyrost BIZ wyniósł 9 proc., ale w Chinach zmniejszyły się one o 23 proc., gdy Indiach się podwoiły. Indie przyciągnęły 63 mld dol. BIZ, a Chiny 75 mld dol., podczas gdy na początku tego tysiąclecia chińskie BIZ wynosiły średnio 120 mld dol. rocznie.
Indie przyciągają inwestycje, bo szybko się rozwijają w czasie, gdy Chiny zwalniają. W I kwartale 2016 r. indyjski PKB wzrósł o 7,9 proc. rok do roku, gdy chiński o 6,7 proc. Sachan Kumar z American Enterprise Institute uważa, że podwojenie BIZ to efekt osłabienia przez rząd w Delhi wymagań wobec zagranicznych inwestorów. Na przykład w wyniku zmniejszenia ograniczeń w dostępie cudzoziemców do inwestycji kolejowych podpisano umowy z Alstomem i General Motors. Koncerny te będą produkować lokomotywy na terenie Indii. Tajwański producent elektroniki Foxconn planuje wydać 5 mld dol. na budowę w Indiach swoich zakładów, a chiński Sany Group zainwestuje w nową fabrykę na subkontynencie 3 mld dol.
Rynek do pozyskania
–...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta