Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska słabo korzysta z indyjskiej szansy

24 czerwca 2016 | Ekonomia
Indie – wielki rynek, ale słabo zagospodarowany przez Polaków
źródło: Rzeczpospolita
Indie – wielki rynek, ale słabo zagospodarowany przez Polaków

Wielki rynek, który szybko się rozwija, otwiera się 
na inwestorów. 
Mimo to nasze relacje handlowe 
z Indiami są małe.

hubert kozieł

Indie wyprzedziły w 2015 r. Chiny w dynamice napływających bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), podała w organizacja fDi Intelligence. Na świecie przyrost BIZ wyniósł 9 proc., ale w Chinach zmniejszyły się one o 23 proc., gdy Indiach się podwoiły. Indie przyciągnęły 63 mld dol. BIZ, a Chiny 75 mld dol., podczas gdy na początku tego tysiąclecia chińskie BIZ wynosiły średnio 120 mld dol. rocznie.

Indie przyciągają inwestycje, bo szybko się rozwijają w czasie, gdy Chiny zwalniają. W I kwartale 2016 r. indyjski PKB wzrósł o 7,9 proc. rok do roku, gdy chiński o 6,7 proc. Sachan Kumar z American Enterprise Institute uważa, że podwojenie BIZ to efekt osłabienia przez rząd w Delhi wymagań wobec zagranicznych inwestorów. Na przykład w wyniku zmniejszenia ograniczeń w dostępie cudzoziemców do inwestycji kolejowych podpisano umowy z Alstomem i General Motors. Koncerny te będą produkować lokomotywy na terenie Indii. Tajwański producent elektroniki Foxconn planuje wydać 5 mld dol. na budowę w Indiach swoich zakładów, a chiński Sany Group zainwestuje w nową fabrykę na subkontynencie 3 mld dol.

Rynek do pozyskania

–...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10479

Wydanie: 10479

Spis treści
Zamów abonament